Su Kaplumbağası ve Deniz Kaplumbağası

tarafından
294
Su Kaplumbağası ve Deniz Kaplumbağası

Su Kaplumbağası ve Deniz kaplumbağası arasındaki fark nedir? Su kaplumbağası denince aklımıza deniz kaplumbağaları mı gelmelidir?

Deniz Kaplumbağaları ve Su Kaplumbağası Karşılaştırması

Su kaplumbağası, günlük hayatta göl, gölet, akarsu kenarları vb. gibi alanlarda sıkça karşılaşabildiğimiz ve tatlı suda yaşayan canlılardır. Ömürleri yaklaşık 20-25 yıl civarındadır. Evlerimizde beslediğimiz ve severek baktığımız canlılar bu canlılardır. Su kaplumbağaların boyutları, bir yemek tabağı boyutunu geçmez. Çok büyük ağırlıklara ulaşmazlar ve akvaryum ortamında kolayca beslenebilmektedirler (Soft Shell dışında)

Deniz kaplumbağaları ise 50-100 yıl yaşamaları beklenen, denizlerde ve büyük okyanuslarda yaşayan, yalnızca “üremek” ve “yumurta bırakmak” maksatlı dişilerin sudan çıktığı bir türdür. Bu hayvanlar tuzlu suda yaşarlar ve bunları evde beslemek mümkün değildir. Deniz kaplumbağalarının boyutları bir metreye kadar ulaşabilmektedir. Dolayısıyla evde beslenmesi pek mümkün değildir. Ayrıca bu hayvanlar koruma altında olduklarından beslemek yasal da değildir.