Su Kaplumbağası Neden Akvaryumda Beslenir?

tarafından
276
Su Kaplumbağası Neden Akvaryumda Beslenir?

Su Kaplumbağası Neden Akvaryumda Beslenir? diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. Evine yeni bir evcil hayvan almak isteyen ve sevimli görüntüleri ile su kaplumbağalarına ilgi duyan hayvan severlere, bu hassas canlıların sanıldığının aksine oldukça narin bir şekilde bakılması gerektiği söylenebilir. Evcil hayvan dükkanlarında ya da çevremizde en yaygın olan tür genellikle Red Eared Slider denen türdür. Bu tür kırmızı yanaklarıyla hoş bir görünüme sahiptir ve ülkemizde de oldukça popülerdir. Su kaplumbağaları, sessiz ve sakin bir evcil hayvan arayışında olanlar için en ideal seçeneklerden birisidir. Fakat kırmızı yanaklı su kaplumbağası biraz daha agresiftir. Dolayısıyla sakin bir tür arıyorsanız, çizgili dere kaplumbağasını tercih edebilirsiniz.

Su Kaplumbağası Neden Akvaryumda Beslenir, akvaryum şart mı?

Evcil hayvan bakmaya ilk kez başlayacak olan kişiler için tavsiye edilse de aslında bakımı oldukça zahmetli olan su kaplumbağaları, yavruluk zamanlarında yalnızca birkaç santimetre olan boyları ile göze oldukça şirin gelmektedir. Sağlıklı ortamlarda yaklaşık olarak 25-30 seneye kadar yaşayabilen bu sevimli dostlar, uzun bir zaman boyunca hem size hem de evdeki diğer aile bireylerine arkadaşlık edebilmektedir.

Peki eve yeni gelen su kaplumbağası bakımı nasıl olmalıdır? Su kaplumbağasının akvaryumu nasıl düzenlenmelidir?

Akvaryumda Su Kaplumbağası Besleme

Su kaplumbağaları temel olarak, yüzebilecekleri bir bölgesi olan bir akvaryum ve ihtiyaç duydukları zamanlarda üstüne çıkarak keyif yapabilecekleri ve uzun saatler boyunca vakit geçirebilecekleri kayalar aramaktadır. Hayvanınızın doğal ortamına en yakın ve en sağlıklı şekilde beslenmesi için gereken ve bunu yapabileceğiniz tek ortam, akvaryum olacaktır.

Fakat elbette, sağlıklı ve mutlu bir su kaplumbağasına sahip olmak için kaplumbağalar ile ilgili çok daha fazlasının bilinmesi de gereklidir. Buna göre ilk olarak su kaplumbağalarının hasta olmaması amacıyla akvaryumda bulunan suyun her daim ideal bir sıcaklıkta olması büyük önem arz etmektedir. Söz konusu sıcaklığın ortalama değeri ise 25-26 derece olarak belirtilebilmektedir. Akvaryumda bulunan suyun fazla soğuk olması çoğu zaman su kaplumbağalarının hasta olmalarına ya da kış uykusuna yatabilmelerine sebebiyet vermektedir. Eğer kaplumbağanız hareketsiz yatıyorsa ölmemiş olabilir. Maalesef su içinde hareketsiz görülen kaplumbağalar öldü sanılıp canlı canlı gömülmektedir.

  • Bu nedenle akvaryum suyunun sıcaklığını doğru şekilde ayarlayabilmek oldukça önemlidir. Sıcaklığı kontrol etmek amacıyla bir termometre ve ısıtıcı yerleştirilerek ısı sabitleme işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Akvaryumda sağlıklı bir şekilde su kaplumbağası beslemek için kaplumbağanın düzenli olarak güneşe çıkarılması da gerekmektedir. Her gün ortalama 15 dakikalık periyotlar şeklinde yaklaşık olarak 1.5 saat süresince su kaplumbağalarının güneşe çıkarılması, güneş ışını ihtiyaçlarının karşılanması için yeterli gelebilmektedir. Bu süreçte su kaplumbağalarının fazla kurumalarını engellemeye ve diledikleri zaman suya tekrar girebilmelerine imkan sağlamak da büyük önem arz etmektedir. Tüm bunların yanı sıra su kaplumbağalarını güneşe çıkarma olanağı bulunmuyorsa UV lambalarından temin edilerek akvaryumlara yerleştirilebilmektedir. Fakat bu aşamada UV lambalarının elbette ki gerçek bir güneş ışınının yerini tutmayacağının da bilinmesi gerekmektedir.