Su Kaplumbağası Beslemek Kolay Mı?

tarafından
265
Su Kaplumbağası Beslemek Kolay Mı?

Su Kaplumbağası Beslemek Kolay Mıdır

Bilinenin aksine, su kaplumbağası bakımı kolay değildir. Oldukça zahmetli, pahalı ve uğraştırıcı bir hobidir. Çocukların tek başına altından kalkabileceği veya uğraşmak istemeyen, sadece günde 1 kere yem verip hayvanla ilgilenmeyen insanlardansanız bu tür size göre değildir. Su kaplumbağaları, akvaryum içindeki ekipmanları doğru bir şekilde hazırlanmazsa, su kaplumbağası yeterince büyümez ve 10 yaşında olan hayvanların küçücük kaldığını gözlemlersiniz.

Su Kaplumbağası Ekipmanları Nasıl Olmalıdır?

Su kaplumbağası akvaryumu kurulumu aşaması en dikkat edilmesi gereken aşamadır. Öncelikle minimum 100 litrelik bir akvaryuma ihtiyacınız vardır. Su kaplumbağasının kabuğunun yumuşaması sorununun önüne geçmek için ve sağlıklı büyümeleri için “UVB” lambasına ihtiyacınız vardır.

Uvb lambası nasıl temin edilir? Diye soruyorsanız. Türkiye’de bulunan ve UVB adı altında satılan lambaların neredeyse hepsi sahte olduğu için aşağıdaki aliexpress linki üzerinden UVB 5.0 lambasını satın alabilir ve gerçek uvb lamba kullanabilirsiniz.

Su Kaplumbağası UVB 5.0 Lamba Satın Al : http://bit.ly/sukaplumbagasiuvb5

Soğuk kanlı bir canlı olduğu için su ısıtıcısına ihtiyacınız vardır. Suyu aşırı derecede pislettiğinden dış ve iç filtreye ihtiyacınız vardır. Bunun yanında da su kaplumbağası beslenmesi de oldukça önemlidir.

Su Kaplumbağası Türleri

Su kaplumbağaları deyince genelde ülkemizde bilinen iki tür vardır. Bunlardan en popüler olanı “Kırmızı Yanaklı Kaplumbağa” diğer adıyla “Red eared Slider” ya da “Singapur kaplumbağası” ve yerli tür olan “Çizgili Dere Kaplumbağası” olarak söylenebilir. Kırmızı yanaklı su kaplumbağası ülkemize ait olmayan bir türdür. Eğer bunlardan edindiyseniz ve bir süre sonra bakmaktan vazgeçtiyseniz kesinlikle doğal ortamına salıyorum diye düşünerek göle ya da akarsulara bu türü bırakmayın. Bunu yaparsanız yerli türlerimizi yok edersiniz. Eğer su kaplumbağanıza bakamıyor ve sahiplendirmek istiyorsanız Facebook grubumuzda “ücretsiz sahiplendirme ilanı” oluşturabilirsiniz.

Su Kaplumbağası Besleyenler Sevenler Facebook Grubu:

https://www.facebook.com/groups/sukaplumbagalari

Su kaplumbağaları ne kadar büyür?

Su kaplumbağalarının büyüklükleri, iyi bakıldıklarında 25-30 cm çapında bir tabak boyutuna ulaşabilmektedir. Dolayısıyla oluşturacağınız alanı dikkatli bir şekilde düşünmelisiniz. İşte tam da bu yüzden su kaplumbağası akvaryumu boyutu ve hacmi yüksek olmalı en az 100 litrelik bir akvaryum tasarlamalısınız.