Su Kaplumbağası Beslemek İstiyorum Diyenlere!

tarafından
360
Su Kaplumbağası Beslemek İstiyorum Diyenlere!

Evinde bir evcil hayvan beslemek isteyen ancak kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlardan alarak tüy sorunu ile boğuşmaktan kaçınan ve akvaryum hobisine meraklı olan kişilere, en iyi evcil hayvan seçeneklerinden birisi olan su kaplumbağaları tavsiye edilebilir. Son derece ilginç görünümleri ve yaşam tarzları ile tüm dünya üzerinde kendilerine pek çok hayran edinmeyi başaran su kaplumbağaları, ülkemizde de çok sayıda kişi tarafından aktif olarak beslenmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında evine bir su kaplumbağası almayı düşünen ve su kaplumbağaları ne yer diye merak edenlere ise su kaplumbağalarının beslenme şekilleri ile alakalı daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

Su Kaplumbağası Beslemek İstiyorum, Nasıl Beslenmeli?

Şirin görüntüleri ile birçok evde kendilerine yer edinmeyi başaran su kaplumbağaları, zooloji dalında hepçil hayvanlar olarak tanımlanmaktadır. Bu da onları hem et ile hem de ot ile beslenen hayvan türleri arasına sokmaktadır. İki türlü besleme yapıldığı zaman gerçek anlamda mutlu ve sağlıklı bir hayat sürebilen su kaplumbağaları, yalnızca tek tipte beslendikleri zamansa çeşitli kaplumbağa hastalıklarından muzdarip olmaktadır.

Su kaplumbağaları nasıl beslenmelidir diyenlere bu eşsiz canlıların günlük olarak beslenmeleri gerektiği söylenebilir. Verilen yem miktarının yaklaşık bir su kaplumbağasının kafası büyüklüğünde olması ise çoğu durumda su kaplumbağaları için fazlasıyla yeterli gelmektedir. Bugün piyasada evcil hayvan yemi satan dükkanlarda su kaplumbağalarının ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yüksek besin değerleri barındıran çok sayıda su kaplumbağası yeminin satıldığı da bilinmektedir. Genellikle deniz bitkileri ve deniz ürünlerinin kurutularak formüle edilmeleri ile oluşturulan söz konusu su kaplumbağası yemleri, hem lezzetli hem de doyurucu kaplumbağa besinleri olarak tanımlanabilmektedir.

Bahsi geçen su kaplumbağası yemlerinin dışında evlerde beslenen su kaplumbağalarına ek olarak haftanın iki, üç günü gibi periyotlar halinde çeşitli besinlerin sunulması da tavsiye edilmektedir. Haşlanmış balık ya da tavuk karides gibi hayvanlar proteinlerin bu aşamada su kaplumbağaları için son derece faydalı olabilecekleri söylenebilmektedir. Yine düzenli şekilde verilebilecek olan marul, kıvırcık ve benzeri taze doğranmış yeşillik türleri de su kaplumbağalarının hem sağlıklı hem de uzun ömürlü olabilmeleri için olmazsa olmazlar arasında gelmektedir.