Su Kaplumbağaları Mantar Hastalığı

tarafından
586
Su Kaplumbağaları Mantar Hastalığı

Su kaplumbağaları mantar hastalığı neden olur?

Su kaplumbağasında mantar hastalığı, suyun kalitesizliğinden ve kullanılan malzemelerin zamanla canlınıza zarar vermesinden kaynaklı olabilmektedir. Kaplumbağa mantar enfeksiyonu olarak da bilinen bu durumun tedavisini en doğru şekilde bir veteriner hekim vasıtasıyla yapabilirsiniz.

Yaşadığınız bölgede bir veteriner hekim yok ya da veteriner hekime ulaşma imkanınız yoksa, su kaplumbağası için evde mantar tedavisini kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz.

Su kaplumbağasında mantar hastalığı tedavisi

İlk olarak hayvanınızı temiz bir alana (mümkünse yeni bir akvaryum ya da geçici bir kap) aldıktan sonra bulunduğu alana metilen mavisi damlatabilirsiniz. Metilen mavisi, cildindeki rahatsızlıkları ve bakteriyel oluşumu önlemekte faydalı olabilmektedir. Metilen mavisi balıklarda cilt sorunları için kullanılabildiği gibi, su kaplumbağalarında da kullanabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise su kaplumbağasının kendi akvaryumuna değil, başka akvaryuma transfer edilerek bu solüsyonun uygulanmasıdır. Eğer kendi akvaryumunuza bu solüsyonu damlatırsanız yararlı tüm bakterileri öldürür. Bu yüzden canlınızı ayırmalısınız.

Eğer evinizde metilen mavisi yoksa ılık (28 derece kadar) suyun içerisinde az miktarda tuz ilave ederek tuzlu suda canlınızı bekletebilirsiniz. Tuz miktarı çok olmamalıdır. Uzun süre bekletmemelisiniz.

Bu tedaviyi uygularken, önceki yaşam alanını da iyice temizlemeyi, dip çekimi yapmayı ve en önemlisi “filtre” kullanmayı unutmayınız. Su kaplumbağasında mantar oluşumunun en büyük nedenlerinden birisi su kirliliği olduğundan, akvaryumunuzda mutlaka “iç filtre ve dış filtre” birlikte kullanılmalı ve bunların temizlikleri doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Su kaplumbağası akvaryumu için gerekli ekipmanlar ve akvaryum kurulumu videosu :