Kara Kaplumbağası Nasıl Bakılır?

tarafından
184
Kara Kaplumbağası Nasıl Bakılır?
Bu içeriği oyla!

Kara Kaplumbağası Bakımı

Kara kaplumbağası nasıl bakılır sorusunun cevabı ile sizlerleyiz. Bu canlıyı beslemek onun barınacağı yerden yiyeceği gıdalara kadar hazırlıklı olmanız anlamına gelir. Bu nedenle kara kaplumbağasının bakımı diğer evcil hayvanlara nazaran daha kolay bir durumda olsa da gene de hazırlık gerektiren bir durumu kapsamaktadır. Kaplumbağa adası şeklinde satılan ya da kaplumbağalara özel bakım akvaryumları olarak satışta olan bir yer almanız hem barınmasını hem de zorlu parkurlar ile spor yapmasını saplar. Bu sayede kendini doğal ortamında hissettiği için depresyona girmeyecektir. Yemeğine dikkat ederek, sağlığı konusunda özen gösterdiğiniz zaman da uzun ömürlü bir arkadaş olarak yıllarca yanınıza yer alacak bir dost edinebileceksiniz.

Kara Kaplumbağası Yaşam Alanları

Kara kaplumbağalarını hareketsiz canlılar olarak bildiğiniz için çok fazla geniş bir alana ihtiyaç duymadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu doğru değildir. Kara kaplumbağaları geniş yaşam alanında ve doğal yaşam ortamı gibi alanlarda daha mutlu olacaklardır. Bunu da nacak, yeşil otlar ile ya da engebeli parkuru olan kaplumbağa adası ile sağlayabilirsiniz.

Kaplumbağanızın evin içinde özel bir yerinin olması gerekir. Çünkü günün büyük bir bölümünü kalabalıktan uzakta kendi alanlarına geçirmeleri onların depresyona girmelerine mani olacaktır.

Kara kaplumbağası da olsa suyu ve nemli iklimleri sever. Bu nedenle akvaryumlarında dizlerini geçmeyecek su bulundurmak onların sulak bir ortamda büyümelerini kolaylaştıracaktır. Bu sayede hiçbir zaman susuz kalmayacak aynı zamanda suya girmek istediklerinde akvaryumun su olan bölümüne inecek, güneşlenmek istediklerinde de sudan uzakta adasına çıkacaktır.

Kara kaplumbağaları temiz yaşamayı seven canlılardır. Bu nedenle gireceği suyun, içme suyunun ya da yediği yemeğin temiz olmasını sağlamak sizin görevinizdir. Bağışıklık sistemi güçlü değildir. Temiz olmayan ortamda yaşamaları, temiz olmayan bir suyu içmesi ya da gıdayı tüketmesi onların anında hasta olmasına neden olur. Halsizlik ile başlayan hastalık çoğunlukla psikolojik ve depresyon bulguları ile devam eder. İştahsızlık, yemekten kesilme ve açlıktan ölümlere gidebilir.

Kaplumbağalar bir teraryum, akvaryum ada vb. yaşam alanlarında yaşayabilirler. Küçük boyuttaki bir kaplumbağa yaşamak için 1 metrekare yere ihtiyaç duyar. Kaplumbağanız büyüdükçe ve yaşlandıkça bu alan daha da artabilir.