Kara Kaplumbağası Beslenme

tarafından
154
Kara Kaplumbağası Beslenme
5/5 - (1 vote)

Kara Kaplumbağası Beslenme Rehberi

Kara kaplumbağası hem etobur hem de otobur canlılardır. Çoğunlukla ot ile beslenirler. Geniş yapraklı sebzeler ile ya da doğada bulunan otlar ile yaşamlarını sürdürebilir. Ancak doğada bulunan böcek türleri, kurt ve solucan gibi et değerindeki besinler ile de beslenmektedir.

Vitamin ve mineral desteği yapılması gerekir. Bunu bir besin ile yardımcı ek yem ve gıda ile yapabilmek mümkündür. Günümüzde internette ya da pet shoplarda kara kaplumbağaları için ürünler de yerini almış durumdadır.

Hatmi çiçeği, maydanoz, marul, karnabahar, lahana, havuç, roka, tere, karahindiba başlıca verilmesi gereken sebzelerdir. Bu sayede hem çeşit olacaktır hem de vitamin ve mnerallerini bu besinlerden sağlayacaklardır. Az bir öğün de olsa çiğ ıspanak mevsiminde verilmelidir. Fazlası demirin vücuttan atılmamasına neden olacağı için haftada bir yaprak ıspanak yeterli bir mineral deposu olacaktır.

Vitamin takviyesi yapılması gerekir. vitamin formundaki yemlerden ya da damlalardan kara kaplumbağanıza belirtilen ağırlığa uygun ölçülerde verilmelidir. Düzenli kabuk fırçalaması ile ve düzenli gıda alışkanlığı ile kara kaplumbağasının bakımını sağlamak oldukça kolaydır. Acıktıklarında ve susadıklarında kendilerini çok bariz bir şekilde belli eden bu canlılar için sizler de uzun yaşamlı bir dost edinmek istiyorsanız, birlikte yaşayabilirsiniz. Beslenme alışkanlığının ve barınma alışkanlığının düzene girmesi ile birlikte kolay bir şekilde evcil hayvan formunda bakabileceğiniz bir dost edinmiş olursunuz.

Kara Kaplumbağası Beslenmesinde Yapılan Yanlışlar

Kara kaplumbağaları etçil formda da olsa yağlı ve protein değeri yüksek olan et ürünleri bu canlılara verilmemelidir.

Peynir ve yumurta sarısının verilmesi de çok yapılan yanlışlar arasında yer almaktadır. Bu tarz beslenmeler kara kaplumbağalarının ömürlerinin kısalmasına yol açar. Ayrıca yumurta sarısı başta olmak üzere aşırı protein böbrek iflasına neden olur. Bu da kara kaplumbağasının böbrek fonksiyonlarını yitirerek ölümüne neden olur.

Tek öğün beslenme de yeterli proteini ve enerjiyi alamamalarına neden olur. Kara kaplumbağalarının yeşillik ile beslendiğini duyan kişiler sadece marul ile ya da sadece maydonoz ile bu canlıları besler ile bütün yaşamları boyunca aynı öğünü yemeyecek olan hayvanlar bir sür sonra depresyona girecek ve tamamen yemekten kesilecektir. Ayrıca kara kaplumbağalarının yeterli vitamin ve minerali alamamasına da bu durum neden olur.