Kara Kaplumbağası Bakımı

tarafından
244
Kara Kaplumbağası Bakımı
5/5 - (1 vote)

Kara Kaplumbağası Bakımı Rehberi

Kara kaplumbağaları, su kaplumbağalarından farklı olarak suda değil karada yaşarlar. Kara kaplumbağaları da suyu severler. Yaşam alanında su bulunabilir fakat su kaplumbağalarının aksine çok büyük su alanlarına gerek yoktur. Yalnızca serinlemek, su içmek ve oynamak için bir su alanı yeterlidir.

Kara kaplumbağası akvaryumu ya da teraryumu, 100 litreden küçük olmamalıdır. Tıpkı su kaplumbağalarında olduğu gibi geniş ve büyük bir yaşam alanına ihtiyaçları vardır. Ayrıca kara kaplumbağaları su kaplumbağalarından çok daha büyük boyutlara ulaşabildiklerinden, yaşam alanının çok büyük olması gerekebilir. Buna ek olarak, belirli bir süre sonra kaplumbağanız oldukça büyük boyutlara ulaşabileceğinden akvaryum bile yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda genelde insanlar bahçelerinde ve geniş alanlarda bu hayvanları beslemektedirler.

KARA KAPLUMBAĞASI İÇİN ISITICI

Kara kaplumbağası için ortam sıcaklığı minimum 25 derece olmalıdır. Eğer bulunduğu ortam 25 derecenin altına düşerse hayvanın hareketleri kısıtlanır. Su kaplumbağalarında olduğu gibi kara kaplumbağaları da soğukkanlı canlıdır. Isıyı dışarıdan almak zorundadır. Dolayısıyla ortamında mutlaka bir ısıtıcı olmak zorundadır. Bu ısıtıcı bir lambadır. Genelde sürüngen lambaları olarak bilinen bu ısıtıcıları aşağıdaki linkten temin edebilirsiniz. (25-50 Watt arası yeterlidir)

ALIEXPRESS ISITICI LAMBA SATIN ALMAK İÇİN TIKLA

KARA KAPLUMBAĞASI İÇİN UVB

Bu ısıtıcı lambaya ek olarak yine su kaplumbağalarında olduğu gibi kabuk gelişimi için uvb lambası gerekmektedir. Uvb lambasını satın alabileceğiniz link aşağıdadır. Eğer çöl kaplumbağası ise UVB 10.0 sıradan bilinen yaygın kara kaplumbağası ise UVB 5.0 tercih etmelisiniz.

ALIEXPRESS UVB LAMBA SATIN ALMAK İÇİN TIKLA