Kara Kaplumbağası Nedir?

tarafından
218
Kara Kaplumbağası Nedir?

Kara Kaplumbağası nedir, ne değildir?

Kara kaplumbağası çok sık görülen ve karada yaşayan kaplumbağalara denilmektedir. Bu kaplumbağaların birçok türü bulunmaktadır. Özellikle bölgesel olarak ve coğrafi şartlara uygun şekilde kendi türlerini değiştirmeyi başarabilmiş canlılardır. Yüzyıllardır evrimleşmeden olduğu gibi kalan, sadece kabuklarını iklimsel şartlara uygun nitelikte kalınlaştıran ya incelten canlıları oluşturmaktadır. Kara kaplumbağasının çeşidi bu nedenle çoktur. Ancak Türkiye şartlarında kara kaplumbağası denildiği zaman aslında akla “Testudo graeca” ırkı gelmektedir. Ancak halk arasında ayrımına bakmadan kara kaplumbağası olarak tanımlanmaktadır. Buradan da her kara kaplumbağasının evde bakımının mümkün olmadığını ve her kara kaplumbağasının evcilleştirilme özelliğine sahip olmadığını kolaylıkla görebilmek mümkündür.

Testudo Graeca daha çok Akdeniz bölgesinde yaşayan kara kaplumbağaları için geçerli bir tanımı oluşturmaktadır. Bu tanım ile birlikte bu bölgede yaşayan canlıların evde bakımının yapılabildiği bilinmektedir.

Testudo Graeca Yapı Özellikleri

  • Testudo Greaca Akdeniz kaplumbağası olarak bilinen türün bilimsel adıdır. Bu tür mahmuzlu ve kemiksi bir dokuya sahiptir.
  • Kaplumbağanın kabukları sert ve kemiksi bir dokunun içerisinde yer almaktadır.
  • Oldukça ağır hareket ederler. Mümkün olduğunca duraksarlar. Normal kara kaplumbağalarından ziyade Akdeniz iklimi hayvanı olduğu için sabit ve yavaş bir hareketi vardır.
  • Bu kaplumbağaların dişleri olmasına karşın damakları daha sert formdadır. Bu nedenle yemek yerken damakları ile besinleri koparmaktadır. Etcil bir canlı olduğu için de hem et olarak böcek ve buldukları canlı formları ile beslenebilir hem de ot yiyebilir.
  • Kara kaplumbağası yapı gereği daha küçük kafalıdır. Vücudu ile orantılandığı zaman kafasının bu oran içine girmediği çıplak göz ile bakıldığında da görülür.
  • Dili uzun ve geniştir. Bu sayede avını dili ile yakalar ve damağı ile kopartarak ezebilir.
  • Bu canlılar açlığa karşı direnç gösterebilme özellikleri ile de bilinmektedir. Uzun zaman çölde yaşayabilme gücüne sahiptir. Aç ve susuz bir şekilde en uzu yaşayabilen canlı formundadır. Karnı aç bir kara kaplumbağasının dili açık pembe olur. Ancak susamamış ya da acıkmamış olan bir kara kaplumbağasının rengi kırmızıya dönüşür. Bu sayede ev yaşamında kara kaplumbağası beslendiği zaman kolay bir şekidle açlık ve tokluk hissi gözle görülebilir.