Kara Kaplumbağaları için Yaşam Alanı Oluşturma

tarafından
226
Kara Kaplumbağaları için Yaşam Alanı Oluşturma
5/5 - (1 vote)

Kara Kaplumbağaları için Yaşam Alanı Oluşturma

Kara kaplumbağaları için yaşam alanı oluştururken suyu çok sevdiklerini bilmek gerek. Ancak dizleri çok suda kaldığı zaman da romatizmal hastalığa yakalanabilir. Yaşam alanı olan akvaryumu, ona uygun nitelikte dizayn etmeniz gerekir. Suya girip çıkabileceği bir alan olması gereklidir. Bu sayede suyun içinde çok fazla kalmamış olur. Ayrıca kış ayları için de akvaryumun ısı yalıtımının sağlanmış olması gereklidir. Bunun için yapılması gereken en önemli özellik ise kara kaplumbağalarının ısı yalıtımını da sağlayan malzemeden zemine yerleştirmektir.

Kara Kaplumbağası Akvaryumu

Yaşam alanı oluşturulurken, akvaryumun bir köşesine de onun uyuma alanı yapabilirsiniz. Kendini o köşede rahat hissedecek ve kuru, rahat olarak orada uyuyacaktır. Bir nevi akvaryumu ev olarak düşünürsek, suya gireceği alanın hazırlanması, yatacağı alanın hazırlanması, kuru şekilde güneşleneceği bir alanın olması ve bu alanın genelde ada olarak bir parkur ile yukarı çıkan yapıda olması gerekir. Bir nevi akvaryum içine odaları olan ev inşa etmek gibi düşünebilirsiniz. Kara kaplumbağaları düz zeminde de yaşar. Tek bir akvaryum içerisinde de yalar. Kendi imkânlarınız ile ısıtma veya fıs fıs ile serinletme işlemini de yapabilirsiniz. Ancak burada önemli olan en kaliteli ve en iyi bakımı sağlamak olmalıdır. Ancak bu kaliteli ve yüksek bakım ile birlikte kara kaplumbağanız uzun ömürlü bir yaşam sürebilmektedir.

Kara Kaplumbağası Yaşam Alanı Oda Sıcaklığı

Kaplumbağalar için bir yaşam alanını yuva yapan o ortamın ısısıdır. Kara kaplumbağalarının yaşadıkları odanın ya da akvaryumun içinin ısısı ortalama 27 derece olmak durumundadır. Bu 26 ve 25 dereceye inebilir. Ancak 25 derecenin altına indiği zaman vücut ısısı düşecek ve kış uykusuna geçiş için hazırlık yapacaklardır. Kara kaplumbağaları 25 derecenin altında akış uykusuna yatar. İştahsızlık ve hareketsizlik ile başlayan bu durum bir süre sonra uyku haline döner. Çoğu kişi kaplumbağa küçük ise onun öldüğünü düşünerek, kış uykusundaki canlıları gömebilmektedir. Halbuki bu bilimsel süreci ısı ile çözümlemek mümkündür. Kaplumbağalar doğal ortamlarında olmadıkları için kış uykusuna yatmalarına gerek yoktur. Bu nedenle oda sıcaklığını 25 derece sınırına getirmemek ve altına düşürmemek etkili bir bakım olacaktır.