Kara Kaplumbağaları Bilgi

tarafından
174
Kara Kaplumbağaları Bilgi
5/5 - (1 vote)

Kara Kaplumbağaları Hakkında Genel Bilgi

Kara Kaplumbağaları bilgi araştırmasındasınız. Minik bir kara kaplumbağası sahiplendiniz. Belki de doğal ortamında bir kara kaplumbağası buldunuz ve ona bakmaya karar verdiniz. Küçükken oldukça sevimli olabilirler. Bu nedenle bir evcil hayvan olabilme istikrarı küçük kara kaplumbağalarının daha fazladır. Yavaş büyümeleri, oldukça uzun yaşamaları ve oldukça ağır hareket ederek sahibini peşinden koşturmamaları bu hayvanlara bakılabilmesi için temel sebeplerden olmuştur. Dolayısı ile bir kara kaplumbağası aldınız ve bu hayvanı uzun yıllar beslemek, büyütmek istiyorsunuz. Neleri yapmanız gerektiği ve neleri yapmamanız gerektiği hakkındaki bilgiyi bu yazımızdan bulabilmeniz mümkündür.

Kara Kaplumbağası ile Ev Yaşamı

Kara kaplumbağaları sakindir ve oldukça ürkek canlılardır. Bu nedenle ev ortamına alışması da zaman alacaktır. Hatta onlar doğal ortamlarında da bu şekilde oldukları için bir nevi doğal yaşamını ev içerisinde de arayacaktır. Yapıları gereği ürkektirler. Tehlike hissettikleri anda kabuklarına gizlenirler. Karnı acıktığında ya da susadığında ağızlarını açarlar. Dillerini kolaylıkla görebilir ve pembe renk ise acıkmış ve susamış olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle çoğu evcil hayvandan kolay bakılabilir bir yapı içindedirler.

Kara kaplumbağası ile aynı evi paylaşacak iseniz, ona ait bir ortam yaratmak durumundasınız. Genellikle boş bir akvaryum ya da son dönemlerde popüler olan kara kaplumbağalarına özel kaplar bulunur. Kaplumbağanız Ne kadar küçük olursa olsun, ne kadar az hareket ediyor olursa olsun fark etmez. Onun için seçeceğiniz yaşam alanını bir miktar büyük tutmalısınız. Hayvanın kendini doğal ortamında hissetmesi için bir miktar yeşil ot ile bulunduğu bölgeyi dekore edebilirsiniz.

Kara kaplumbağaları yalnız kalmaktan hoşlanır. Ancak bu yapayalnız anlamına gelmez. Onunla gün içinde göz göze gelmeniz ve evde varlığını hissettirmeniz iyi gelecektir. Müzik açmak, görsel olarak onun karşısında durmak ya da işitsel olarak onunla konuşmak yalnız olmadığını hissettirir. Onun yalnızlıktan anladığı özel hayatına müdahale olmamasıdır. Yani onu sürekli yaşadığı aslandan çıkararak evde yürütmeye zorlamak ya da sürekli elinizde gezdirmek hoşlanmayacağı şeyler arasındadır. Bu onu sinirlendirebilir. Sinirlendiği zaman tıs sesi çıkarır. Yapayalnız kaldığını ve onunla ilgilenmeniz gerektiğini istediğinde ise çığlık atar.