Deniz Kaplumbağaları Hakkında Genel Bilgi

tarafından
203
Deniz Kaplumbağaları Hakkında Genel Bilgi
5/5 - (1 vote)

Deniz kaplumbağası nedir?

Dünyanın büyük okyanuslarında ve denizlerinde yaşayan ve milyonlarca yıldır dünyamızın sularında yaşamını sürdüren canlılardır deniz kaplumbağaları.

Deniz kaplumbağası nasıl suda yaşar?

Deniz kaplumbağası, su kaplumbağası olarak bilinen tatlı su kaplumbağalarından farklı olarak “tuzlu suda” yaşamaktadır.

Deniz kaplumbağası türleri nelerdir?

Dünyada bilinen ve aktif olarak yaşamını sürdüren yedi tür deniz kaplumbağası vardır ve bunların latince adları şu şekildedir:

  • Dermochelys coriacea
  • Eretmochelys imbricata
  • Lepidochelys kempii
  • Lepidochelys olivacea
  • Chelonia mydas
  • Caretta caretta
  • Natator depressus

Deniz kaplumbağaları nasıl ürer?

Erkek kaplumbağalar denizlerden çıkmaz ve yumurtlama dönemi gelen dişiler sudan çıkarak kum içerisinde yumurtlama yapar. Bu yumurtlama sonrasında kırılan yumurtaların içinden çıkan deniz kaplumbağaları yavruları denize doğru yol alır. Deniz kaplumbağaların üremesi bu şekilde gerçekleşir. Dişi deniz kaplumbağası tek yumurtlama döneminde 100 adete kadar yumurta salımı gerçekleştirebilmektedir.

Deniz kaplumbağalarının kuluçka süresi nedir?

Deniz kaplumbağaları yumurta bıraktıktan sonra yumurtaların yavruya dönüşerek canlı hale gelmesi yaklaşık 2 ay sürmektedir. Bu 2 aylık sürenin ardından ortalama 1 hafta içerisinde (4-5 gün kadar) birbirlerinin yumurtadan çıkmalarına yardım ederek denize ulaşırlar.

Evde Deniz Kaplumbağası Beslenir Mi?

Deniz kaplumbağası evde beslenmez. Koruma altında olan türlerdendir. Evde beslenen türler, göl ve tatlı sularda yaşayan “su kaplumbağaları” olarak bilinmektedir. Deniz kaplumbağaları ve su kaplumbağaları birbirlerinden farklıdır.